GOSPODARKA

Wymiana waluty po dobrym kursie

Często masz do czynienia z transakcjami gotówkowymi, odbywającymi się w walucie innej niż PLN? Jeśli tak, na pewno chciałbyś móc kupować walutę taniej niż w kantorze stacjonarnym. Jest to możliwe i to wcale nie od dziś. Już od kilku lat w Polsce prężnie działają kantory internetowe. Korzystanie z ich usług jest bardzo proste, bezpieczne, a przy tym gwarantuje uzyskanie znacznie lepszego kursu, niż mogą to zaoferować kantory w twoim mieście.

Jak kupować walutę online?

Aby móc cieszyć się zakupami waluty przez internet, należy dysponować przynajmniej dwoma kontami bankowymi, obsługiwanymi przez internet. Pierwsze z nich to konto w złotówkach. Jeśli chcesz kupić euro, dolary, funty lub inną walutę i zapłacić za nią złotówkami, z tego konta dokonasz przelewu na określoną sumę. Drugie konto to konto walutowe, obsługujące taką walutę jaką zamierzasz zakupić. Dziś większość banków umożliwia bezpłatne otwarcie i prowadzenie kont walutowych dla większości popularnych walut. Na to konto kantor internetowy dokona wypłaty zakupionych przez ciebie pieniędzy.

Jak wybrać walutę zagraniczną z konta?

Są trzy możliwości zarządzania pieniędzmi, kupionymi przez internet. Pierwsza opcja to wykonywania przelewów walutowych w posiadanej przez siebie walucie. Jest to o tyle korzystne, że pozwala uniknąć przewalutowania ze złotówek, które banki realizują po mało atrakcyjnym kursie.

Druga opcja to wypłata waluty w placówce banku. Niektóre banki mogą jednak pobierać za to pewną opłatę. Wiąże się to również z koniecznością straty czasu w kolejce.

Trzecia opcja to wypłata waluty w bankomacie. W Polsce wybrane bankomaty umożliwiają wypłatę w PLN, jak i EUR. Aby tego dokonać bez przewalutowania, musimy jednak posiadać kartę bankomatową, wydaną do rachunku walutowego.