PRAWO

UE bez roamingu

Rozmowy telefoniczne międzynarodowe do tej pory stanowiły poważny wydatek w budżecie wielu firm. Tak było, ale już nie będzie. Dlaczego? Ponieważ od 15 czerwca 2017 roku ujednolicone zostały stawki w roamingu. Oznacza to, że za rozmowy na terenie UE zapłacimy tyle samo, co za rozmowę krajową. Obniżenie stawek rozmów na terenie UE zostało podyktowane przez Parlament Europejski i do wprowadzenia tych zmian zostali zobligowani wszyscy operatorzy.

Mnóstwo korzyści

Nie trzeba chyba wymieniać korzyści, jakie wynikają z tej decyzji. Dla statystycznego Kowalskiego, który raz lub dwa razy w roku wyjeżdża za granicę na wakacje, oznacza to darmowe połączenia do rodziny w Polsce. Do tej pory średnie opłaty wakacyjne, związane z rozmowami i smsami w roamingu generowały rachunek wyższy o ok. 50 zł od standardowego. Teraz będzie można zapomnieć o dodatkowych opłatach.

Ujednolicenie stawek rozmów i smsów w roamingu będzie miało również znaczenie dla osób, które wyjechały z Polski za granicę w poszukiwaniu pracy. Będą oni mogli zachować swój dotychczasowy numer telefonu, bez obaw że rozmowy do Polski będą dla nich bardzo drogie. Aby tego uniknąć, musieli korzystać z usług tamtejszych operatorów komórkowych.

Przedsiębiorcy. Największą grupą osób, którzy zyskają na wprowadzonych zmianach są oczywiście przedsiębiorcy. Rozmawiając wielokrotnie z klientami i partnerami z zagranicy, do tej pory mogli płacić wysokie, bo nawet kilkuset złotowe rachunki telefoniczne. Teraz to może ulec zmianom.

Oczywiście są 2 strony medalu. Operatorzy z pewnością odnotują mniejsze zyski, co będzie oznaczało poszukiwanie innych źródeł, które pozwolą im zrekompensować pomniejszone dochody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *