PRAWO

UE bez roamingu

Rozmowy telefoniczne międzynarodowe do tej pory stanowiły poważny wydatek w budżecie wielu firm. Tak było, ale już nie będzie. Dlaczego? Ponieważ od 15 czerwca 2017 roku ujednolicone zostały stawki w roamingu. Oznacza to, że za rozmowy na terenie UE zapłacimy tyle samo, co za rozmowę krajową. Obniżenie stawek rozmów na terenie UE zostało podyktowane przez Parlament Europejski i do wprowadzenia tych zmian zostali zobligowani wszyscy operatorzy.

Mnóstwo korzyści

Nie trzeba chyba wymieniać korzyści, jakie wynikają z tej decyzji. Dla statystycznego Kowalskiego, który raz lub dwa razy w roku wyjeżdża za granicę na wakacje, oznacza to darmowe połączenia do rodziny w Polsce. Do tej pory średnie opłaty wakacyjne, związane z rozmowami i smsami w roamingu generowały rachunek wyższy o ok. 50 zł od standardowego. Teraz będzie można zapomnieć o dodatkowych opłatach.

Ujednolicenie stawek rozmów i smsów w roamingu będzie miało również znaczenie dla osób, które wyjechały z Polski za granicę w poszukiwaniu pracy. Będą oni mogli zachować swój dotychczasowy numer telefonu, bez obaw że rozmowy do Polski będą dla nich bardzo drogie. Aby tego uniknąć, musieli korzystać z usług tamtejszych operatorów komórkowych.

Przedsiębiorcy. Największą grupą osób, którzy zyskają na wprowadzonych zmianach są oczywiście przedsiębiorcy. Rozmawiając wielokrotnie z klientami i partnerami z zagranicy, do tej pory mogli płacić wysokie, bo nawet kilkuset złotowe rachunki telefoniczne. Teraz to może ulec zmianom.

Oczywiście są 2 strony medalu. Operatorzy z pewnością odnotują mniejsze zyski, co będzie oznaczało poszukiwanie innych źródeł, które pozwolą im zrekompensować pomniejszone dochody.